Jak poprawnie przechowywać tort?

dav

Ale to nie moja wina!

Często klienci po odebraniu tortu nie wiedzą tak naprawdę, co dalej z nim robić. Często bagatelizują instrukcje, które dostali, a potem obwiniają nie samych siebie, a cukiernika. Tort się rozwala, rozpuszcza, a złe słowa lecą w kierunku wykonawcy, który włożył całe serce w jego wykonanie. Oczywiście są sytuacje, gdzie to osoba wykonująca tort popełniła szereg błędów, ale są to raczej przypadki, gdzie klient kupuje tort od niedoświadczonej osoby robiącej je w domu.

Jak obchodzić się z tortem po odebraniu go z cukierni?

W naszej pracowni każdy klient dostaje całą instrukcję jak przechowywać, przewozić i kroić tort. Uczulam, aby przeczytać ją całą nawet jeśli myślisz, że wszystko wiesz 🙂

Po pierwsze tort należy przewieźć najlepiej samochodem, więc jeśli dotarłeś do pracowni pieszo lepiej w drugą stronę zamówić transport autem. Optymalny czas przewozu tortu bez warunków chłodniczych to max 1 h. Tort należy postawić na płaskiej powierzchni najlepiej w bagażniku lub miejscu przed/za siedzeniem. Nie należy trzymać tortu na kolanach czy na pochylonych pod kątem siedzeniach w aucie. Dobrze też uniemożliwić przesuwanie się pudełka, aby nie latało po całym aucie, więc można zablokować np. zgrzewką wody, jakimś kartonem czy przymocować za pomocą sznurka. Tort należy wieźć uważnie, nie hamując ostro, omijając doły na drodze. Jeśli potrzebujesz tort zawieźć dalej niż godzina drogi to proponuję np. wypożyczyć opakowanie termiczne (my takie mamy), wziąć w podróż lodówkę samochodową, która pomieści tort lub obłożyć karton z tortem wkładami chłodzącymi uprzednio odizolowując je folią, aby nie namoczyły kartonu.

Pamiętaj, że jeśli planujesz tego dnia też inne rzeczy, jak odbiór kwiatów, zakupy czy inne czynności wymagające poświęcenia czasu, koniecznie zostaw odbiór tortu na sam koniec lub zawieź go do miejsca docelowego na samym początku. Nie zostawiaj tortu w samochodzie. W lato jest tak samo jakby zostawić dziecko, zwierzaka w aucie, temperatura rośnie przeogromnie i tort może po prostu “umrzeć”.

Po dojechaniu do domu/restauracji tort w kartonie należy od razu wstawić do lodówki/chłodni, gdzie temperatura będzie od 3 do 6 stopni. Jeżeli nie masz miejsca na cały karton w lodówce możesz tort wstawić bez niego, ale upewnij się, że nie masz w niej żadnych mocno zapachowych produktów typu kiełbasa, ser pleśniowy itp. Nie wstawiaj tortu do zamrażarki, nie zostawiaj go na balkonie, w garażu, w spiżarni. Tort bezwzględnie musi przebywać w warunkach chłodniczych opisanych wyżej.

Przed krojeniem tort w kremie należy wyjąć wcześniej z lodówki na ok. 30-45 minut. Tort w masie cukrowej należy kroić od razu po wyjęciu z lodówki. Jak kroić tort opisałam już w osobnym poście, więc jeśli chcesz się tego dowiedzieć zapraszam pod link – JAK KROIĆ TORT?

Jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad tortowi nic się nie stanie, przyjęcie się uda, dziecko nie będzie zrozpaczone, a goście zachwyceni, no i my! 😀

Podziel się postem :)

Facebook
Email
Print
Kategorie