Certyfikat SSL w MajCake! Dlaczego to takie ważne?

grafika certyfikat SSL

Czym jest certyfikat SSL?

SSL (Secure Socket Layer) – Jest to protokół sieciowy, który zapewnia bezpieczną komunikację między użytkownikiem, a serwerem poprzez szyfrowanie danych, które użytkownik wysyła na serwer. W ten sposób uniemożliwiamy w jakikolwiek sposób przechwycenie naszych danych i oczywiście danych naszych klientów przez osoby nieupoważnione. Jeżeli chcemy być pewni, że strona internetowa, którą właśnie przeglądamy, dba o naszą prywatność (jest bezpieczna i posiada SSL) wystarczy sprawdzić czy adres strony zaczyna się od “https”. W niektórych przeglądarkach, np. Google Chrome, po lewej stronie możemy zauważyć również zieloną kłódkę oraz napis “Secure” lub “Bezpieczna” (w zależności od wersji językowej  przeglądarki).

Przykład na poniższym obrazku:

majcake secure website
Obrazek 1. Przykład bezpiecznej strony internetowej

Jakie korzyści z certyfikatu SSL mają klienci MajCake?

  • Certyfikat SSL jest niezbędny na stronach, gdzie możemy zakładać konta lub, co ważniejsze, dokonywać płatności. Obie te czynności są możliwe w naszym sklepie internetowym pod adresem https://www.sklep.majcake.pl. Certyfikaty SSL są niezawodne, dlatego nasi klienci mają gwarancję, że ich dane osobowe (numery kart kredytowych lub kont bankowych) nigdy nie wpadną w niepowołane ręce.
  • Certyfikat SSL gwarantuje również, że dane, które użytkownik przesyła, trafią na pewno do właściwego odbiorcy. Wyobraź sobie, że robisz zakupy na stronie, która nie posiada certyfikatu SSL. Nigdy nie możesz mieć 100% pewności czy Twoje pieniądze doszły na poprawne konto lub czy osoba nieupoważniona przypadkiem nie jest już w posiadaniu Twoich danych, które umożliwią jej skuteczne wyczyszczenie Twoich oszczędności.
  • Certyfikat SSL skutecznie chroni przed phishingiem. Jak często się słyszy, że oszuści wysyłają drogą mailową informację o konieczności natychmiastowego zalogowania się na konto bankowe w celu dokonania jakiejś operacji? Oczywiście do maila dodają link do “spreparowanej” strony bankowej, która jest praktycznie identyczna jak ta prawdziwego banku. Osoba, która zaloguje się na swoje konto na takiej stronie z bardzo dużym prawdopodobieństwem straci swoje fundusze bezpowrotnie. Jak się przed tym bronić? Wystarczy sprawdzić czy dana strona posiada certyfikat SSL – gwarantuje on autentyczność strony i skutecznie chroni przed podobnymi oszustwami.
  • PUODO (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych) sugeruje używania SSL na stronach internetowych prowadzących działalność sklepu internetowego. My ten wymóg spełniamy.

Podsumowanie

Uważam, że certyfikat SSL to konieczność na stronach zezwalających na tworzenie kont, przesyłanie danych przez użytkownika lub, co najważniejsze, dokonywanie płatności. Często da się zauważyć, że na stronach internetowych brakuje takiego certyfikatu. Zazwyczaj wynika to z braku wiedzy lub umiejętności jego instalacji (chociaż proszę mi uwierzyć, jest to bardzo proste i zajmuje kilkanaście minut). Nie twierdzę też, że każda strona bez certyfikatu jest stroną oszustów, bo byłoby to kłamstwem. Jednak czy warto ryzykować? 🙂

Podziel się postem :)

Facebook
Email
Print
Kategorie